×
×

Ταινίες Διαγωνιστικού Τμήματος 20ου Φεστιβάλ

  • Nov 08, 2017
Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας

1. Bad lucky goat by Samir Oliveros, Colombia, 76΄, 2017
2. Ballad from Tibet (天籁梦想) by Zhang Wei, China, 84΄, 2017
3. Boy on the Bridge by Petros Haralabus, Cyprus, 90’, 2016
4. Cloudboy by Meikeminne Clinckspoor, Belgium-Sweden-Netherlands-Norway, 78΄, 2017
5. Little Harbour (Piata Lod) by Iveta Grófová, Slovakia-Czech Republic-Hungary, 85΄, 2017
6. Nika, by Slobodan Maksimovic, Slovenia, 92’, 2016
7. On Wheels (Sobre Rodas) by Mauro D'Addio, Brazil, 72΄, 2017
8. Strawberry days ( Jordgubbslande ) by Wiktor Ericsson, Sweden-Poland, 93΄, 2017
9. Three Quarters by Ilian Metev, Boulgaria, Germany, 82’, 2017
10. Village Rockstars by Rima Das, India 2017, 80 min
11. Wallay by Berni Goldblat, France-Burkina Faso-Qatar, 84΄, 2017
12. Wendy by Dagmar Seume, Germany, 85΄, 2017
13. White Bridge (Pole Sefid) by Ali Ghavitan, Iran, 80΄, 2017
Δείτε το trailer των ταινιών εδώ

KIDS & DOCS Μεγάλου-Μεσαίου-Μικρού Μήκους

1. A bastard child (Horungen) by Knutte Wester, Sweden-Norway, 57΄, 2016
2. Becoming who I was by Chang-Yong Moon & Jin Jeon, South Korea, 95΄, 2016
3. The bird boy (De vogelvriend) by Ingrid Kamerling, Netherlands, 22΄, 2016
4. Chickens for Kimaru by Eriss Khajira & Anne van Campenhout, Netherlands, 15΄, 2016
5. Children Online (Děti online) by Kateřina Hager, Czech Republic, 52΄, 2017
6. Circus Debere Berhan by Lukas Berger, Portugal-Germany, 11΄, 2015
7. Dyab by Mazin M Sherabayani, Iraq, 20΄, 2016
8. Kayayo-The Living Shopping Baskets by Mari Bakke Riise, Norway, 32΄, 2016
9. Kinders by Arash T. Riahi & Arman T. Riahi, Austria, 95΄, 2016
10. Kunumi, The Native Thunder by Mauro D'Addio, Netherlands-Brazil, 12΄, 2016
11. Life animated by Roger Ross Williams, USA, 91΄, 2016
12. Listen to the silence by Mariam Chachia, Georgia, 80΄, 2016
13. The other side of the wall (Al otro lado del muro ) by Pau Ortiz, Spain, 68΄, 2017
14. A place for myself by Dusabejambo Marie Clementine, Rwanda, 21΄, 2016
15. Pride & Prejudice (Trots & Treiter ) by Mirjam Marks, Netherlands, 17΄, 2017
16. There is land (Ha terra) by Ana Vaz, France, 12΄, 2016
17. Volte (Wolte) by Monika Kotecka & Karolina Poryzała, Poland, 14΄, 2017
18. The wait by Emil Langballe, Denmark, 58΄, 2016
19. A Whistle Comes From Far Away (Işıklık ) by Burak Doğan, Turkey, 16΄, 2016
20. Words of Caramel (Palabras de Caramelo) by Juan Antonio Moreno Amador, Spain, 20΄, 2016
Δείτε το trailer των ταινιών εδώ

Μικρού Μήκους Animation

1. Arthur, the stray dog by Irina Moroz & Sebastian Fischer, Germany, 4΄, 2017
2. Awaker (Prebúdzač) by Filip Diviak, Czech Republic, 10΄, 2017
3. Ayny, my second eye by Ahmad Saleh, Germany-Jordan-Palestine, 11΄, 2016
4. Bango vassil by Milen Vitanov & Vera Trajanova, Germany-Bulgary, 9΄, 2016
5. Big Boom by Marat Narimanov, Russia, 4’, 2016
6. Crab story by Tatiana Poliektova & Filippo Rivetti, Australia- Russia, 4΄, 2017
7. The Fruits of Clouds (Plody Mraků) by Kateřina Karhánková, Czech Republic, 10΄, 2017
8. Grandpa Walrus (Pepe Le Morse), by Loucrece Andreau, France, 15’, 2017
9. Hedgehog’s Home (Ježeva Kuća), by Eva Cvijanovic, Crοatia-Canada, 10’, 2017
10. Homegrown by Quentin Haberham, U.K, 9’, 2017
11. Jazzoo by Adam Marko-Nord, Sweden, 9΄, 2016
12. Miriam`s hen`s dream (Miriami kana unistus) by Andres Tenusaar, Estonia, 5΄, 2016
13. Morning cowboy by Fernando Pomares, Spain, 15΄, 2017
14. Negative Space by Max Space & Ru Kuwahata, France, 5’, 2017
15. Odd is an egg (Odd er et egg) by Kristin Ulseth, Norway-Portugal, 11΄, 2016
16. Polska Warrior by Camiel Schouwenaar, Netherlands, 25’, 2017
17. Sarah-Wrath’s wind (Sarah- Zëmërimi erës) by Artan Maku, Albania, 7΄, 2017
18. The Sled (Belchonok i sanki), by Olesya Shchukina, Russia, 4’, 2016
19. Tindra’s Light (Tindra set fyr) by Andreas Paleologos, Norway, 10΄, 2016
20. Twin islands by Manon Sailly, Charlotte Sarfati, Christine Jaudoin, Lara Cochetel, Raphaël Huot &Fanny Teisson, France, 7΄, 2017
Δείτε το trailer των ταινιών εδώ

Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας

1. All that remains (Ce qui demeure) by Anne-Lise Morin, Belgium, 17΄, 2017
2. Aya by Francesca Canepa, Peru, 9΄, 2016
3. Brazuca by Faidon Gkretsikos, Greece, 19΄, 2017
4. Footsteps (Fótspor) by Hannes Thor Arason, Iceland, 15΄, 2017
5. Goldfish by Yorgos Angelopoulos, Greece, 14΄, 2017
6. Iron story (Zeleznata Prokazna) by Zlatko Kalenikov, FYROM, 16΄, 2017
7. Pezcal by Pablo Briones, Spain- Switzeland- Colombia- Argentina, 11΄, 2016
8. Push it by Julia Thelin, Sweden, 8΄, 2017
9. Schoolyard Blues (Skolstartssorg ) by Maria Eriksson, Sweden, 17΄, 2017
10. Scrap dolls by Aude Cuenod, USA, 13΄, 2016
11. St. Elliot by Tord Theodor Olsen, Norway, 10΄, 2017
12. The Circle (Hevêrk) by Rûken Tekeş, Turkey, μυθοπλασία / fiction, 14΄, 2016
13. The Mechanism or: How to Take Care of Yourself (Die Mechanik oder: Wie man auf sich Acht gibt) by Michael Chlebusch, Germany, 11΄, 2017
14. The silence (Il silenzio - Le silence) by Farnoosh Samadi & Ali Asgari, Italy-France, 15΄, 2016
15. What the eye doesn’ t see (Pas vu pas pris) by Frédéric Mermoud, Switzerland, 14΄, 2016
16. Hide and Seek (Bujocska), by Beno Gabor Baranyi), Hungary, 14’, 2017
Δείτε το trailer των ταινιών εδώ